Ballast Treatment System


Ballast Treatment System, dilimizde karşılık olarak balast arıtma sistemi olmaktadır. Eski tarihlere bakıldığında 1903 yılında Kuzey Denizi üzerinde bilim adamları tarafından bir mikro organizma türüne rastlandı. Kütle halinde hareket eden bu mikro organizmalar Deniz Çevre Koruma Komitesi tarafından 1980 yılı civarında. Detaylı inceleme altına alındı ve doğal zenginliklerin kaybedilmesinin önüne geçilmek için harekete geçildi. İstilacı türün yayılacak olması dünya üzerinde büyük tehditler oluşturabilecek duruma gelmesi de anlamını taşımaktadır. Dolayısı ile gemiler üzerinde kullanılan Ballast treatment system büyük ölçüde mikro organizmalar ile savaşmada işe yaramaktadır.

Ballast Treatment System

2004 yılından itibaren ise balast taşımak isteyenler balastın içerisindeki kötü organizmaları temizlemeleri gerekmektedir. Deniz Çevre Koruma Komitesi bunu 2004 yılında resmîleştirmiş olup tüm deniz suları üzerinde geçerli kılmıştır. Dünyanın geleceği için atılan bu adıma uyulmadığı takdirde büyük tehlikeler bizleri beklemektedir.

Balast Suyu Artıma Sistemleri

20 farklı sistemi bulunan ve hepsinin de görevi farklı olan bir su arıtma sistemidir. Kimyasal olarak, radyasyon ile, yoğunlaşma ve erime gibi yöntemler ile içerideki zararlı görülen mikro organizmaları yok etmektedir. Sistem kendi içerisinde etkisiz hale getirdiği mikro organizmaları dışarıya zarar vermeyecek şekilde değiştirip serbest bırakır. Bu döngü bu şekilde ilerler. Her gemi için uygulanabilecek sistemler farklı olmaktadır. Geminize uygun sistemi ise işinde usta olan kişilerin eşliğinde kararlaştırabilirsiniz.

Balast Su Arıtma Sistem Avantajları

Filtre ile küçük veya büyük olmak üzere tüm zararlı mikro organizmaları başarılı bir şekilde ayrıştırabilirsiniz. Balast suyu taşıyacak olan kişilerin bu işlemi yapması da zorunludur. Aksi takdirde geminin ve kaptanın bir daha su üzerine çıkamayacak olması dahi gündeme gelebilir. Balast su arıtma sistemlerinin sizlere sunduğu avantajlar sayesinde denizden men edilme riskini almaya değmeyeceğini görebilirsiniz. Ballast treatment system sayesinde daha temiz bir gelecek bizleri beklemektedir.

  • İşgalci mikro organizmalar çeşitli yöntemler ile etkisiz hale getirilir.
  • Standartlara uymak zorunda olduğunuz filtreleme sistemindeki IMO D2 ve USCG standartlarını eksiksiz bir şekilde karşılar.
  • Balast su arıtma sistemleri tüm gemilere uygun bir şekilde monte edilebilir. Gemi türüne göre farklı sistemler montaj işlemi yapılır. Özetle tüm gemilere uygun bir balast su arıtma filtresi uygulayabilirsiniz.
  • Kurulum esnekliği sayesinde tehlikeli bölgelerde gönül rahatlığı ile kurulum yaptırabilirsiniz. Bu aşamada işini profesyonel olarak yapan kişiler titizlik ile çalışacaktır.
  • Düşük maliyetlidir, performans olarak ise ödediğiniz ücretin fazlasını alırsınız.